Jak zrobić swój własny kalendarz


tkexe0Jeżeli masz ochotę na wykonanie kalendarza z własnymi zdjęciami znakomicie do tego nadaję się darmowy program Tkexe. Dzięki tej aplikacji będziesz mógł wykonać kalendarz tygodniowy, miesięczny, roczny a nawet specjalny – urodzinowy. Dzięki bogatym opcjom programu możesz nadać dowolny wygląd elementom na kartkach kalendarza. Zapraszamy do instalacji programu i stworzenia swojego własnego projektu.

 

Pobieramy program na komputer – w tym celu kliknij na link: POBIERZ

Po pobraniu programu instalujemy go na komputerze.

Po zainstalowaniu programu uruchamiamy go za pomocą ikony dostępnej na pulpicie <…> bądź wybieramy program z menu Start ( Start >> Wszystkie programy >> Tkexe). W oknie które się otworzy wybieramy „Utwórz nowy plik …” aby utworzyć nowy projekt kalendarza.

W kolejnym oknie podaj nazwę dla swojego projektu – kalendarza. W naszym przykładzie będzie to „nowy kalendarz” . Następnie wciskamy przycisk „zapisz”.

W kolejnym kroku wybierz jaki rodzaj kalendarza chcesz utworzyć. Do wyboru masz 4 rodzaje kalendarzy i dodatkową opcję „Prezentacja zdjęć” która służy do robienia prezentacji zdjęć – bez funkcji kalendarza. Wybierz „ Kalendarz miesięczny” i wciśnij przycisk „Następny”

W następnym oknie wybieramy rozmiar strony kalendarza. Zakładamy że nasz projekt wydrukujemy na naszej domowej drukarce. Zaznaczamy „Drukuj na drukarce lokalnej”, następnie wciskamy przycisk „Zalecane rozmiary…” i wybieramy rozmiar papieru – dla naszego projektu będzie to rozmiar kartki A4 – „DIN A4”- wciskamy „OK.” Następnie wciskamy przycisk „Następny”

W następnym oknie wybieramy rok którego będzie dotyczył nasz projekt. Aby nasz kalendarz miał również okładkę w polu „Miesiąc (okładka=0” pozostawiamy wartość „0”. Wciskamy przycisk „Następny”

W następnej kolejności pojawi nam się okno z listą szablonów do wyboru. Można wybrać dowolny szablon. My do naszego przykładu wybierzemy szablon „two images”. Następnie klikamy przycisk „Użyj zaznaczonego szablonu”. Kalendarz zostanie wygenerowany.

W kolejnym oknie wybierz z listy numer miesiąca który chcesz edytować.

Następnie wymień domyślne zdjęcia które pojawiły się w kalendarzu na swoje własne. W tym celu kliknij podwójnie wybrany obraz. Pojawi się następujące okno:

W powyższym oknie kliknij na przycisk „Otwórz obraz…” Z folderu w którym masz zdjęcia które chcesz umieścić na kalendarzu wybierz plik, zaznacz go i kliknij „Otwórz”. Dodatkowo na liście efektów możesz zaznaczyć jedną z opcji. My wybierzemy „przezroczyste obramowanie”. Kliknij przycisk „Podgląd” żeby zobaczyć jak zdjęcie będzie wyglądało na kalendarzu. Aby zmienić jego rozmiar możesz zmienić wartość w polu „Rozmiar(%):” Kliknij przycisk „OK.” następnie zmień w ten sam sposób drugi obraz.

Możesz również zmienić tło strony naszego kalendarza. Tło składa się z części górnej i dolnej. W tym celu kliknij podwójnie w puste miejsce w górnej części strony. Pojawi się okno:

Po kliknięciu przycisku „Kolor” możesz wybrać kolor tła. Dodatkowo możesz wybrać gradient liniowy bądź kołowy. W tym celu musisz zaznaczyć jedną z opcji. (wypróbuj różne ustawienia i wybierz to które najbardziej Ci odpowiada). Następnie wciśnij „OK.”

Jeśli chcesz zmienić wygląd poszczególnych czcionek użytych do opisu dni miesiąca wystarczy dwukrotnie na nie kliknąć i zmienić ustawienia w oknie które się pojawi. W tym celu wybieramy przycisk „Czcionka” i wybieramy dowolną czcionkę z listy.

Możemy również wybrać „Styl czcionki” i jej „Rozmiar” a także kolor.

Wszystkie elementy na stronie kalendarza tak jak: zdjęcia, teksty, numery dni miesiąca, możemy dowolnie przesuwać klikając obiekt lewym przyciskiem i przeciągając go w określone miejsce.

W ten sam sposób postępujemy z kolejnymi miesiącami wybierając je z listy:

W celu zapisania wszystkich stron naszego kalendarza jako pliki graficzne z menu „Plik” wybieramy polecenie „Zapisz cały kalendarz jako obrazy,,,”.

Wybierz katalog w którym zostaną zapisane obrazy i format w jakim będą one zapisane. Wciśnij przycisk „Zapisz” Twój kalendarz został zapisany w wybranym przez Ciebie folderze. Możesz również zapisać osobno poszczególne strony wybierając z menu „Plik” – „Zapisz stronę do pliku obrazu…”

Twój kalendarz jest gotowy do wydrukowania.

Komentarze   

 
0 #8 KIK 2015-02-13 18:34
Supeł. UPS. Papryka. Eska. Rurka. Przeczytajcie pierwsze litery :lol: :D :lol: :D :lol: :D :lol: :lol: :lol: :D :lol: :D ;-) ;-)
Cytować
 
 
0 #7 Marzena 2015-01-09 17:31
zawiadom mnie o nowych komentarzach
Cytować
 
 
0 #6 Marzena 2015-01-09 17:27
Bardzo prosta metoda na własny kalendarz wyszło mi :-)
Cytować
 
 
+1 #5 Falo 2014-11-08 12:17
Ile na to idzie tuszu?
Cytować
 
 
-8 #4 gosia 2014-09-11 12:45
wszystko zrobiłam wg zasad, ale nie moge wydrukowac kalaendarza
Cytować
 
 
+5 #3 ala 2014-03-06 10:30
nie ja to zrobiłąm w 5 min ale dobry program do robienia kalendarzy ;-)
Cytować
 
 
-1 #2 Barbara 2014-02-03 19:03
Mógłby ktoś pomóc mi to zainstalować
Cytować
 
 
+5 #1 Jan 2013-12-27 16:40
Po wielu próbach udało mi się w końcu zredagować cały kalendarz..Pole cam jest to naprawdę nie trudne..
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież