Jak zmniejszyć rozmiar zdjęcia

rozmiar zdjeciaWspółczesne aparaty cyfrowe posiadają matryce o wielkości od kilku do kilkunastu a nawet kilkudziesięciu mega pikseli. Jakość takich fotografii jest doskonała, jednakże do niektórych zastosowań absolutnie niepraktyczna. Jeśli chcemy przesłać większą liczbę fotek pocztą e-mail czy wrzucić fotkę na portal społecznościowy lepiej przysłuży nam się zdjęcie o mniejszych rozmiarach. Zmniejszyć zdjęcie możemy np. za pomocą aplikacji Irfanview.

 Jeśli nie masz jeszcze tego programu na swoim komputerze możesz go pobrać tutaj POBIERZ lub korzystając z linku w dziale Grafika > Przeglądarki graficzne. Zainstaluj program akceptując kolejne etapy.

Uruchom program i wybierz zdjęcie które chcesz zmniejszyć. W tym celu wciśnij przycisk „Open”

z1

W oknie dialogowym wybierz folder gdzie znajduje się zdjęcie. Zaznacz je i wciśnij „Otwórz”

z2

W oknie głównym programu pojawi się wybrane zdjęcie. Z menu wybierz pozycję „Image” a następnie z listy która się pojawi wybierz „Resize/Resample”

z3

 

W oknie które się pojawi podaj w pozycji „Set New size” rozmiar jaki chcesz otrzymać. W naszym przykładzie wpiszemy w pozycji <Width> (szerokość) 400, pozycja <Height> (wysokość) uzupełni się automatycznie. Dzieje się tak dzięki zaznaczonemu polu „Preserve aspekt ratio (proportional)”. Dzięki temu nasze zdjęcie zachowa odpowiednie proporcie. Następnie wciśnij „OK.”

z4

Możesz również wybrać z listy standardowych rozmiarów znajdującej się w pozycji „Some standard dimensions”

z5

W obu przypadkach pojawi się wybrany przez Ciebie obraz w wybranym, nowym rozmiarze. Możesz go teraz już zapisać. W tym celu wciśnij przycisk „Save as”

z6

W oknie które się pojawi wybierz nazwę dla swojego „nowego” zdjęcia. W naszym przykładzie będzie to nazwa „Kwiatki”. Możesz również określić za pomocą suwaka jakość twojego obrazka co przekładać się będzie na jego rozmiar (KB,MB). Następnie dajemy „Zapisz”

z7

Twój „nowy” obraz został zapisany w folderze który wcześniej wybrałeś.Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież