Jak archiwizować dane

zip0W celu zmniejszenia objętości plików tak by zmieściły się na płycie dvd, nośniku pamięci flash, czy by dało się je wysłać za pomocą poczty email musimy wykonać archiwizację tychże danych. W tym celu może pomóc nam darmowy program 7- ZIP. Zapraszamy do instalacji programu – krok po kroku – oraz przykładowej kompresji i dekompresji danych.


Pobierz program 7-ZIP na swój komputer. W tym celu kliknij na link POBIERZ (otworzy się strona producenta i automatycznie nastąpi pobieranie pliku) Link do programu znajdziesz też w dziale Akcesoria > Kompresja plików.

 

Zainstaluj program na komputerze. W tym celu kliknij dwukrotnie na pobrany plik a następnie wybierz „Uruchom”

zip1

W kolejnym oknie wybierz „Install”

zip2

A w następnym „Finish”

zip3

Komputer zresetuję się i program będzie gotowy do użycia.

Pakowanie archiwum

Teraz możesz już uruchomić program klikając dwukrotnie w jego ikonę lub wybierając go z menu Start > Wszystkie programy > 7ZIP. Otworzy się następujące okno:

zip4

Znajdź swój katalog z danymi w odpowiedniej lokalizacji i zaznacz dane które chcesz poddać archiwizacji. Dane możesz zaznaczyć za pomocą kombinacji klawiszy „Ctrl+A” bądź jeśli chcesz zaznaczyć wybrane pozycję wciśnij i przytrzymaj klawisz „Ctrl” i zaznacz dane pliki za pomocą myszy – klikając w nie. Następnie wciśnij przycisk „Dodaj”

zip5

W następnym oknie pojawi się szereg opcji do wyboru. My wybierzemy z rozwijanej listy <Format archiwum> jako „zip” następnie wciskamy „OK.”

zip6

Jeśli nie zmienialiśmy ścieżki docelowej gdzie ma powstać plik archiwum pojawi się on w naszym katalogu z którego braliśmy dane do archiwizacji. Plik jest gotowy.

zip7

Rozpakowanie archiwum

Aby rozpakować plik archiwum kliknij na niego prawym przyciskiem myszy i z rozwijanej listy wybierz odnośnik 7-ZIP > Wypakuj pliki

zip8

Następnie wybierz lokalizację do której chcesz wypakować archiwum i wciśnij „OK.”

zip9

Archiwum zostanie wypakowane.

Możesz również włączyć program, zaznaczyć plik archiwum i wcisnąć przycisk „Wypakuj”

zip10

 

Następnie:

zip9

Archiwum zostanie wypakowane.
Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież